راهنمای اخذ گذرنامه در سال ۹۸

گذرنامه

اگر قصد اخذ گذرنامه یا پاسپورت را دارید در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. این اطلاعات بر اساس مطلبی که در مجله اینترنتی کلیشه منتشر شده است، جمع آوری شده و به شما عرضه می شود.

گذرنامه چیست؟

گذرنامه یا پاسپورت در واقع یک شناسنامه بین المللی است که اطلاعات هویتی شما در آن درج شده و برای خروج از کشور نیاز به اخذ آن خواهید داشت.

برای اخذ گذرنامه چه باید کرد؟

مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی

اولین اقدامی که باید انجام دهید مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ محل زندگیتان است. بعد از اینکه درخواست صدور گذرنامه را مطرح کنید یک پوشه در اختیار شما قرار داده می شود که شامل فرم درخواست و لیست مدارک مورد نیاز است. این فرم با پرداخت ۱۰۰۰ تومان در اختیار شما قرار می گیرد و برایتان شماره سریال یا همان شناسه گذرنامه صادر می شود.

تکمیل مدارک

در مرحله بعد باید مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید. مدارک مشترک برای همه افراد شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی و یک قطعه عکس ۴*۶ رنگی با زمینه سفید است.
افراد زیر ۱۸ سال نیاز به گواهی اشتغال به تحصیل و اجازه محضری از سوی پدر یا قیم قانونی دارند.
بانوان متاهل نیز نیاز به اجازه محضری از سوی همسر دارند.
آقایان زیر ۵۰ سال باید اصل و کپی کارت پایان خدمت را ارائه کنند.

ارائه مدارک و پرداخت هزینه ها

مرحله آخر ارائه مدارک و پرداخت هزینه های مربوطه است. بعد از این که مدارک را تکمیل کردید باید مجددا به پلیس + ۱۰ مراجعه نموده و بعد از ارائه مدارک هزینه ها را پرداخت نمایید.
هزینه گرفتن پاسپورت در سال ۹۸ صد و سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان است که از طریق دستگاه کارتخوان مستقر در دفتر خدمات الکترونیکی پرداخت می شود.

بعد از این که این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشتید باید منتظر تحویل گذرنامه تان از سوی اداره پست باشید. معمولا یک الی دو هفته بعد از ارائه درخواست گذرنامه به دست شما می رسد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که گذرنامه اعضای یک خانواده با هم و یکجا تحویل داده نمی شود و ممکن است با چند روز اختلاف دریافت شود.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید