شهر تاریخی آتن پایتخت کشور یونان می باشد. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است.
آتن نام خود را از کلمه یونانی آتنا به معنای الهه عقل و خرد برگرفته است. این شهر در نزدیکی خلیج سالونیک قرار گرفته است و از شهر های مهم و تاریخی جهان محسوب و همچنین زادگاه سقراط، افلاطون، ارسطو، دموستون و دیگر فلاسفه یونانی نیز می‌باشد.
آتن که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا محسوب می شود، تاریخ سکونت انسان‌ها در آن به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.
ایرانی‌ها در سال ۴۸۰ قبل از میلاد آتن را فتح کردند و این شهر در زمان پریکلس به یکی از قوی‌ ترین شهر های منطقه تبدیل شد. مکاتب فلسفی زیادی در آتن رشد یافتند و افلاطون آکادمی خود را در این شهر به پا کرد. این شهر پس از مرگ اسکندر تضعیف شد.
آتن در سال ۱۸۳۴ به‌عنوان پایتخت یونان انتخاب شد و از آوریل ۱۹۴۱ تا اکتبر ۱۹۴۴ به دست آلمان‌ها اشغال شد.
مساحت شهر آتن برابر با ۲,۹۲۹ کیلومترمربع بوده و جمعیتی برابر با ۸۹٫۳ نفر دارد که پرجمعیت ترین شهر یونان می باشد.
آتن دارای آب و هوایی نیمه مرطوب است به همین سبب سفر به یونان در فصل تابستان انتخاب مناسبی نیست، چرا که باید هوای گرم و کمی مرطوب آن را تحمل کرد.
این شهر سالانه میزبان بسیاری از گردشگران است و در سال ۲۰۱۳، از ۱۷ میلیون توریست پذیرایی کرد که رکورد قابل‌ توجهی می باشد.
از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به تئاتر دیونیسوس، بیزانتین و موزه مسیحیت، بازار رمی، تپه ی فیلوپاپوس، سازه آتن، آنافیوتیکا، موزه آکروپلیس جدید، میدان سینتاگما، بازار باستانی و … اشاره کرد.
همچنین از غذا های محلی و معروف این شهر نیر می توان موساکا، کولوکیتانتوی یا گل کدوی شکم پر، فسولدا، اسپاناکوپیتا، هورتا ورستا، دلماداکیا و … را نام برد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید