آنکارا پایتخت کشور ترکیه و پس از استانبول دومین شهر بزرگ این کشور است. این شهر بزرگ قطب سیاسی و اداری کشور ترکیه محسوب می شود و یکی از پرجمعیت ترین و مهم ترین شهر های ترکیه به شمار می رود.
این شهر که در مرکز سرزمین آناتولی واقع شده مانند شهر استانبول دارای بناهای تاریخی متعدد و مناظر زیبا نیست اما به دلیل داشتن دیدنی ها و تفریحات گوناگون هر ساله گردشگران بسیاری به این شهر جذب می شوند.
آنکارا در گذشته آنگورا و آنقره نام داشت و از سال ۱۹۲۳ به عنوان پایتخت کشور ترکیه انتخاب شد. نام آنکارا از واژه سلتی آنسیرا به معنای لنگر گرفته شده و یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود.
این شهر حدود ۴.۵ میلیون نفر جمعیت داشته و ۲۵۱۶ کیلومتر مربع مساحت دارد که این مساحت چهار برابر مساحت شهر منچستر است. اکثریت جمعیت این شهر از مردمان ترک آناتولی تشکیل شده و همچنین تعداد کردها در این شهر قابل توجه بوده و بزرگترین اقلیت شهر به شمار می روند.
در گذشته شهر آنکارا با محصولاتی همچون انگور، عسل، گلابی و… شناخته می شد اما بعد ها کاشت و برداشت این محصولات به شهر آنتالیا منتقل شده و امروزه آنتالیا به پایگاه کشاورزی کشور ترکیه تبدیل شده است. آنکارا یکی از مناطق خشک ترکیه است و به دلیل ساخت و سازهای زیادی که در این شهر انجام شده، زمین های آن به مجتمع های تجاری و مسکونی تبدیل شده است.
در قسمت قدیمی شهر ویرانه ها و خرابه هایی تاریخی از فرهنگ های مختلف وجود دارد که نشان دهنده ی تاریخ طولانی این شهر است. همچنین آرامگاه اولین رئیس جمهور ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک نیز در این شهر واقع شده است.
آنکارا شهری است که به عنوان مرکز فرهنگ و هنر در ترکیه شناخته می شود و دارای تعداد زیادی سالن سینما، تئاتر، سالن های کنسرت، موزه ها از جمله موزه تمدن آناتولی که شامل ۲۰۰۰۰۰ اثر برای نمایش می باشد. در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۷ میلیون گردشگر برای سفر و تفریح این شهر را انتخاب کرده و از آن بازدید کرده اند.
از جمله جاذبه های گردشگری این شهر بزرگ می توان به دریاچه موگان، قلعه آنکارا، عبادتگاه آگوستوس، آکواریوم آکوا وگا، موزه تمدن آناتولی، موزه جنگ استقلال، موزه هنر و مجسمه سازی، مسجد حاجی بایرام، برج آتاکوله و… اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید