مارماریس یکی از شهر های بندری ترکیه است که در استان موغلا و در جنوب غرب این کشور قرار دارد.
شهر مارماریس که میان رشته کوه های کنار دریا واقع شده، دارای دو لنگرگاه اصلی است که سبب شده اند تا این شهر مرکزی برای کشتی رانی و غواصی مورد استفاده قرار بگیرد.
این شهر از لحاظ جغرافیایی بین سواحل اژه و مدیترانه قرار دارد و از شمال به خلیج گکوا، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با شبه جزیره داتچا و از غرب با دریاچه کوی جییز ارتباط دارد.
نام مارماریس از کلمه مرمر گرفته شده و دلیل نام گذاری آن وجود سنگ مرمر در این منطقه است.
مساحت این شهر حدود ۸۷۸ کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن طبق آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۲ انجام شده در حدود ۳۴۰۴۷ نفر بوده است.
تاریخ سکونت در این شهر که یکی از شهر های پر بازدید ترکیه محسوب می شود به ۶ قرن قبل از میلاد حضرت مسیح بر می گردد. مارماریس در طول قرون تحت حاکیمت تمدن های بسیاری قرار گرفته است که هنوز هم آثار تمدن های کاریا، رودوس و آدا، مصر آشور، ایون، دور، پرس، مقدونیه، سوریه، روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی در آن به چشم می خورد.
مارماریس که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای قرار دارد، از تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی برخوردار است.
اغلب گردشگران ترکیه، این منطقه را برای گردش در فصل زمستان انتخاب می کنند چرا که تنها در روز های زمستان ممکن است دما به کم تر از ۱۵ درجه سانتی گراد برسد، این ویژگی باعث شده که دریای مارماریس در تمام طول سال برای شنا و ورزش های آبی دیگر مناسب باشد.
همچنین کوه های مرتفع، جنگل های کاج، درختان چنار پهن برگ و درختان کمیاب پوشش گیاهی این شهر را تشکیل می دهند.
غذا های محلی مارماریس نیز مانند غذا های دیگر شهر های دنیا دارای مجموعه ای از طعم ها، مزه ها، و رنگ های مختلف هستند. طعم غذا های مخصوص ترکیه را در تمامی شهر های این کشور از جمله مارماریس می توان تجربه کرد.
از دیدنی های این شهر می توان به پارک آبی، موزه، منطقه دالیان، ساحل ایچملر، بازار بزرگ، قلعه مارماریس، سواحل مارماریس و .. اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید