ایچری شهر یا همان شهر قدیمی، باستانی ترین بخش شهر باکو است که در بالای تپه قرار دارد و با دیوارهای بلند به خوبی محافظت می شود. در سال ۲۰۰۰ ایچری شهر که کاخ شیروان شاه و قلعه دختر را در خود جای داده است به عنوان اولین بنای تاریخی آذربایجان در فهرست یونسکو ثبت شد.
این شهر فرهنگ و تمدنهای مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای ‏داده‌ و دارای ۲ کاروان سرای بزرگ قدیمی ، ۲۳ محله ی زیبا ۳ چشمه آب ، میدان بازار و … است.
درباره ی قدمت ایچری شهر اختلاف نظر وجود دارد اما باور عمومی بر این است که قدمت آن به قرن دوازدهم بر می گردد.
در سال ۱۸۰۶ زمانی که آذربایجان توسط امپراطوری روسیه اشغال شد، نزدیک به ۷ هزار نفر در این شهر ساکن بودند.
بین سال های ۱۸۰۷ تا ۱۸۱۱ دیواره های شهر مورد بازسازی قرار گرفته و مستحکم تر شدند.
در طول این دوره باکو شروع به گسترش فراتر از دیواره های شهر کرد و محله های جدید ظهور کردند.
حسین اقلو سارابسکی در خاطراتش ذکر کرده که باکو به دو بخش تقسیم شده بود. بومیان باکو در قسمت داخلی شهر زندگی می کردند و به بازار، کارگاه های صنایع دستی و مساجد دسترسی داشتند. افرادی که در قسمت داخلی زندگی می کردند خود را نسبت به افراد حاشیه نشین برتر می دانستند و آن ها را مردم بی رحم شهر بیرونی خطاب می کردند.
با ورود روس ها، معماری سنتی شهر قدیمی تغییر یافت. بسیاری از ساختمان های اروپایی در طول قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شده و با استفاده از سبک هایی مانند باروک و گوتیک ساخته شده اند.
امروزه ایچری شهر تبدیل به یکی از پربازدید ترین جاذبه های شهر باکو شده و هتل ها و مسافرخانه های زیادی در نزدیکی این منطقه وجود دارد که با اقامت در آن ها می توانید بدون تور و به راحتی از این شهر باستانی دیدن کنید.
دروازه ورودی شهر نزدیک به میدان فانتین است و ورود به آن آزاد بوده و نیاز به پرداخت هزینه و تهیه بلیت نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید