< خانه اماکن گردشگری چهارشنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۷

خانه اپرا ایروان

خانه اپرا ایروان

خانه اپرا ایروان یکی از مراکز فرهنگی و گردشگری کشور ارمنستان به شمار می رود. این ساختمان یکی از زیباترین سازه های شهر ایروان محسوب می شود و بسیاری از موفقیت های فرهنگی و هنری شهر ایروان و کشور ارمنستان به این سالن ارتباط داده شده است.
هر سال تعداد زیادی گردشگر و ارمنی در این سالن به تماشای اپرا و رقص باله می نشینند. خانه اپرا ایروان توسط معمار برجسته ارمنی طراحی شده است. معماری این خانه اپرا به سبک کلاسیک ارمنی بوده و منحصر به فرد می باشد.
این معمار دو سالن را در یک ساختمان و با سقفی مشترک و دو استیج متفاوت ساخته است. سالن های خانه اپرا، دو سالن بزرگ کنسرت می باشند که یک سالن آن با ظرفیتی حدود نفر۱۴۰۰ به نام خاتاکواریان و سالن دیگر آن با ظرفیتی حدود ۱۲۰۰ نفر به نام الکساندر اسپندریان نام گذاری شده است.
این اثر زیبا جزو ۱۰ خانه ی برتر اپرا در جهان نیز به شمار می رود.
این تالار به صورت رسمی در ۲۰ ژانویه ۱۹۳۳ با اجرای اپرا توسط الکساندر اسپندریان و اجرای تئاتر گروه باله دریاچه قوی اثری از چایکوفسکی افتتاح و شروع کار رسمی سالن از آن زمان آغاز شد.
در اطراف خانه اپرا محوطه ی بزرگی وجود دارد که برای گرامیداشت آهنگسازانی چون خاچاتوریان و اسپندیریان و شاعر بزرگ هوهانس تومانیان، مجسمه های این بزرگان در این محوطه قرار داده شده است.
در خانه اپرا ایروان بیش از ۲۰۰ اپرا و باله توسط هنرمندان ارمنی، اروپای غربی و روسی اجرا شده و میزبان گروه هایی از کشور های روسیه، لبنان، اسپانیا، آلمان و .. بوده است. به علاوه این مکان میزبان کنسرت برخی از هنرمندان مشهور نیز بوده است.
خانه اپرا در مرکز شهر و در یکی از پر رفت و آمد ترین خیابان های ایروان واقع شده که برای دسترسی به آن وسیله های نقلیه عمومی مختلفی وجود دارد.

سایر جاذبه های گردشگری ایروان