میدان تکسیم یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر استانبول است که یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین مرکز مدرن شهر استانبول نیزبه شمار می رود. ایت میدان در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده و قلب استانبول مدرن محسوب میشود.

بسیاری از مراکز خرید وبهترین رستوران ها و کافه ها در این منطقه به راحتی قابل دسترس است.

این میدان نمادی از جمهوری مدرن ترکیه است که به واسطه مصطفی کمال آتاتورک شکل گرفت. یک بنای یادبود در این میدان قرار دارد به نام بنای یادبود استقلال که مهم ترین بنای این میدان می باشد و در ابتدای خیابان استقلال واقع شده و توسط مجسمه ساز ایتالیایی پیترو کاننیکا ساخته و در سال ۱۹۲۸ افتتاح شد.این بنا یادآور بنیانگذار ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک، می باشد و از زمان افتتاح محل برگذاری مراسم رسمی بوده است. این یادبود ادای احترامی است به تشکیل جمهوری ترکیه که در نتیجه جنگ استقلال ترکیه بدست آمد.

کلمه تکسیم به معنای تقسیم کردن یا پخش کردن است.میدان تکسیم در گذشته محلی بوده است برای تجمع خطوط اصلی آب از شمال استانبول که به قسمت های دیگر شهر منشعب می شده است.به همین دلیل این میدان تکسیم نام گرفته است.

یک ساختمان مهم که در گذشته در این میدان قرار داشته سربازخانه و توپخانه تکسیم بوده اما این بنا حین ساخت پارک تکسیم تخریب شد.

امروزه میدان تکسیم قطب اصلی حمل و نقل و یک مقصد عمومی برای گردشگران و مردم استانبول است و علاوه بر این به دلیل جاذبه های فراوان خود، مسافران زیادی را به خود جذب می کند.

همچنین میدان تکسیم استانبول مکانی محبوب برای رویدادهایی مانند رژه های نظامی، جشن های سال نو یا گردهمایی های اجتماعی دیگر است.مرکز فرهنگی آتاتورک و خانه اُپرا نیز در میدان تکسیم استانبول قرار دارند.میدان تکسیم استانبول از زمان پیدایش، مکان مهمی برای اعتراضات سیاسی نیز بوده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید