یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری استانبول کاخ توپکاپی است که از دستاورد های امپراطوری عثمانی به شمار می رود. این قصر بر روی تپه ای بین خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره استانبول و تنگه بسفر واقع شده است.

این کاخ همواره شاهد افتخارات و وقایع تاریخ عثمانی بوده است. کاخ توپکاپی به دستور سلطان محمد دوم پس از فتح شهر استانبول بر روی ویرانه های باستانی امپراتوری بیزانس ساخته شد.

ریشه نام توپکاپی

«توپکاپی» به معنای «دروازه توپ ها» است که این نام از توپ های بزرگی که در خارج از دروازه قصر قرار گرفته اند نشات می گیرد.از این توپ در زمان فتح شهر استفاده می کردند. توپکاپی به فاصله ۵ کلیومتر از دیوار های سنگی توسط ۲۷ برج احاطه شده و از قصر های معروف امپراطوری عثمانی است.

بسیاری از خانه های چوبی اطراف کاخ از بین رفته اند یا خانه های جدید جیگزین آنها شده اند اما ساختمان اصلی کاخ هنوز پابرجاست. همچنین در گذشته محل اقامت سلطنتی سلاطین عثمانی و مقر دولت ترکیه بود که در حال حاضر به موره تبدیل شده و از جذاب ترین جاذبه های توریستی ترکیه محسوب می شود.

جالب است بدانید در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران از جمله لباس پیامبر اسلام،شمشیر های مختلف او و…نگهداری می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید