کاسکاد ایروان یا هزار پله یکی از جاذبه های گردشگری شهر ایروان می باشد.
کاسکاد راه پله ای با شکوه و عظیم است که  آبشارهای مصنوعی، آبنما، درختان و گل های بسیار زیبایی دارد و مرکز شهر ایروان را به پارک هافتناک و خیابان مانیومنت متصل می کند.
اگر چه این بنا به هزارپله شهرت دارد اما کاسکاد از ۵۷۲ پله تشکیل شده است. ارتفاع این مجموعه از پایین ترین قسمت آن تا بلند ترین بخش آن برابر با ۳۰۲ متر است. همچنین ارتفاع این مجموعه از پایین ترین قسمت آن تا بلند ترین بخش بالکن آن به ۴۵۰ متر نیز می رسد.
در حال حاضر در فضای داخلی این بنای بسیار بزرگ موزه هنری کافسجیان قرار گرفته است.
ایده ی پیوند بین مرکز شهر ایروان به خیابان مانیومنت و پارک هافتناک اولین بار در زمان حکومت جماهیر شوروی توسط معمار ارشد شهر ایروان، الکساندر تامانیان مطرح شد اما او نتوانست ایده اش را اجرایی کند و طرح آن به مرور زمان به فراموشی سپرده شد. جیم توروسیان که پس از الکساندر تامانیان مهمار این شهر شد، این ایده ی قدیمی نظرش را جلب کرد و تصمیم گرفت آن را اجرا کند. در طراحی او تصمیم گرفت در کنار پلکان اصلی، برای کسانی که توانایی بالا رفتن از پله ها را ندارند، پله برقی قرار دهد. او همچنین برای زیبا سازی سطح شهر و بنایی که قرار بود بسازد، باغ و فضای سبزی زیبا را در طرح خود قرار داد.
کاسکاد ایروان چشم انداز فوق العاده زیبایی به روی شهر ایروان دارد و به همین دلیل بنای هزار پله همیشه حتی در روز های سرد زمستان نیز شاهد حضور مسافران و گردشگرانی از سراسر جهان می باشد. همین دلیل کاسکاد را در دسته ی جاذبه هایی قرار می دهد که حتی در فصل سرما و بارش نیز گردشگران آن را انتخاب می کنند.
در فضای جلوی مجموعه کاسکاد علاوه بر فضای سبز و گل های رنگارنگی که در این فضا پرورش یافته اند، تعداد زیادی مجسمه در طرح ها و اشکال مختلف وجود دارد که توجه گردشگران را به خود جلب می کند.
کاسکاد یا هزار پله ایروان در جنوب با خیابان های تامانیان، ایسهاکیان و میدان فرانسه، در شرق با خیابان مسروپ مشتوتس و از غرب با خیابان مارشال باغرامیان همسایه است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید