ایروان پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری ارمنستان است. این شهر یکی از مقاصد پرطرفدار به خصوص در میان ایرانیان می باشد.
ایروان شهری کوهستانی در دامنه ی کوه آرارات و در کرانه ی رود هرازدان واقع شده است.
این شهر در تقسیمات کشوری ارمنستان تابع هیچ استانی نیست ودر مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی وآراگاتسوتن قرار گرفته است.
ارتفاع  شهر از سطح دریا بین ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ متر می باشد. پایتخت ارمنستان آب و هوایی کوهستانی با رطوبت پایین، تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد دارد.
شهر ایروان از مراکز مهم صنعتی، فرهنگی و علمی به شمار می رود. خطوط راه آهن گسترده ای از این شهر منشعب شده و شهر مرکز بازرگانی فراورده های کشاورزی است. علاوه بر این کارخانه های ایروان در زمینه ی فرآوری فلزات، ماشین افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگی و غذایی فعالیت دارند.
این شهر صدها سال قبل در نبرد ایران و عثمانی به تاراج رفت و دوباره به ایران بازگشت اما به دنبال جنگ ایران و روس بر اساس عهدنامه ترکمن چای، رسما از تسلط ایران خارج شد.
ایروان شهری فوق العاده است و دارای فرهتگ غنی و مردمی خونگرم و مهمان نواز است. این شهر یکی از مناطق گردشگری در ارمنستان به شمار می رود. همچنین با داشتن هتل ها، رستوران ها، بارها و کلوپ های شبانه مدرن باعث جذب گردشگران از کشور های مختلف شده است.
هتل هایی همچون ارمنیا مرییات، گرند هتل و هتل آنی پلازا از بهترین مراکز اقامتی شهر به شمار می روند. همچنین مراکز خرید دالما گاردن، مرکز خرید ایروان و خیابان شمالی با داشتن فروشگاه های متعدد، عرضه کننده ی برند های مطرح جهان می باشند.
از جاذبه های گردشگری پایتخت ارمنستان می توان به مجسمه ی مادر ارمنستان، یادمان نسل کشی ارامنه، موزه ی تاریخ ایروان و … اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید