برج خلیفه

برج خلیفه

یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی برج خلیفه با ۸۲۸ متر ارتفاع و ۱۶۳ طبقه می باشد که جزو بلند ترین ساختمان های دنیا است. این برج که در مرکز شهر قرار دارد رونق چشم گیری را برای آن منطقه به همراه داشته است.
ساخت برج خلیفه در سال ۲۰۰۴ شروع شد و در حدود ۴ ژانویه ۲۰۱۰ بهره برداری شد. نام”خلیفه”در روز بهره برداری توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم (امیر دبی) به افتخار وی به این برج داده شد.
طراحی این برج توسط “آدریان اسمیت” و شرکت “SOM” آمریکا و با الهام از معماری اسلامی و طبیعت صحرا انجام شده است. هدف اصلی دولت از ساخت این برج، تنوع بخشیدن به اقتصاد مبتنی بر نفت بود و قرار بود که این مجموعه به یکی از جاذبه های گردشگری مهم دبی تبدیل شود.
برج خلیفه از سه بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل شده است که هر کدام از این قسمت ها به گونه متفاوتی طراحی شده است تا در برابر جریان باد و تغییرات فشار و دما رفتار های متفاوتی داشته باشد.
نمای بیرونی این سازه از ۲۶ هزار پانل شیشه ای ساخته شده که جمعا مساحتی برابر با ۱۲۰۰۰۰ متر مربع دارد و در آن بیش از ۱۱۰ هزار بتون و ۳۱ هزار تن میلگرد استفاده شده است.
یکی از شاهکار های مهندسی که در برج نظر هر متخصصی را جلب می کند، قرار دادن ۵۰۰ هزار تن وزن بر روی یک فرم مثلث شکل با ارتفاع ۳.۷ متری می باشد.
این برج دارای مراکز خرید و تفریحی و بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴۹ طبقه اداری، ۴ استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان در طبقات اولیه می باشد. علاوه بر آن یک هتل با ۱۶۰ اتاق در طبقات پایینی با نام طراح ایتالیایی جورجیو آرمانی واقع شده است.
این برج دارای ۵۷ دستگاه آسانسور، با گنجایش ۱۲ تا ۱۴ نفر می باشد که سرعت آن در هر ثانیه ۱۰ متر است.
برج خلیفه ترکیبی از ۳۰ هزار خانه،۹ هتل، ۳ هکتار پارک، ۱۹ برج مسکونی، مرکز خرید بزرگ دبی و ۱۲ دریاچه مصنوعی است.
آدرس: امارات متحده عربی، دبی، بلوار شیخ زاید، برج خلیفه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید