دبی

دبی

دبی یکی از شهر های کشور امارات متحد عربی است که در سواحل خلیج فارس واقع شده است.این شهر که از بزرگ ترین شهر های کشور امارات است، در جنوب کشور ایران و در پیرامون خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان قرار دارد.
زبان رسمی دبی عربی است اما زبان انگلیسی هم رواج زیادی دارد.
دین رسمی اسلام است اما علاوه بر آن تعداد قابل توجهی از ساکنان این شهر مسیحی، بودایی، هندو، سیک و بهایی هستند.
این شهر با مساحت ۴،۱۱۴ کیلومتر مربع وسیع ترین شهر این کشور است و دارای سواحل زیبایی در امتداد خلیج فارس می باشد که یکی از دلایل اصلی محبوبیت این شهر نزد گردشگران می باشد.
هوای امارات اغلب سال آفتابی است و میانگین بارش باران سالانه تنها ۸۸ میلی لیتر می باشد. به طور کلی هوا در این شهر گرم است و به نسبت فصل می تواند بین ۱۲ الی ۵۰ درجه سانتی گراد تغییر کند، مناطق ساحلی نیز گرم و سوزان است اما رطوبت دارد.
شروع شهر سازی در دبی مربوط به سال ۱۷۹۹ میلادی می باشد اما در سال ۱۸۳۳ میلادی دبی توسط شیخ مکتوم بن بطی بی سهیل آل مکتوم(امیر دبی)به عنوان شهر معرفی شد. این شهر درست در صحرای عرب قرار دارد و هیچ رود خانه یا آبادی طبیعی ندارد ولی یک خلیج طبیعی کوچک به نام خور دبی دارد که به اندازه کافی برای عبور کشتی عمیق است.
در این شهر منطقه ای معروف به خور یا الخور وجود دارد که آن را به دو منطقه ی دیره و بر دبی تقسیم می کند و این نام گذاری هم برگرفته از ناحیه خور می باشد. سه پل از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می گذرد این دو قسمت را به هم مربوط کرده است.
واژه ی دبی به معنای دو پی یا دو ریشه و بنیاد می باشد.
امروزه دبی یکی از برترین شهر های موفق در زمینه گردشگری در سطح جهانی مطرح است که بخش زیادی از شهرت خود را مدیون موقعیت خوب جغرافیایی و سرمایه گذاری شیخ های قدرتمند در زمینه جذب توریست است.
این شهر دارای سبک های متفاوتی از معماری های جهان است اما معماری اسلامی را هم در این شهر می توان پیدا کرد.
از جمله اقداماتی که این شهر را برجسته کرده است ساختن برجی با ارتفاع ۸۲۸ متر است که بلند ترین برج جهان محسوب می شود و برج خلیفه نام دارد.
از دیگر امکانات این شهر ساخت جزایر مصنوعی و جزایر نخلی است.جزیره های “نخل”سه مجمع الجزیره است که در دریای خلیج فارس به دست بشر ساخته شده  است،این سه جزیره که شبیه درخت نخل هستند،”نخل جمیرا” و “نخل دیره” و “نخل جبل علی” نام دارند که دارای کاربرد های مسکونی و تجاری هستند.
شهر دبی سومین شهر جهان از نظر سازه و ساختمان های بلند می باشد. همچنین این شهر که به پایتخت خرید خاورمیانه معروف است بیش از ۷۰ مرکز خرید بزرگ را در خود جای داده است.
از مکان های گردشگری شهر دبی می توان به مسجد جمیرا، خانه ی شیخ سعید، مسجد شیخ زاید، موزه دبی، پیست اسکی، برج خلیفه، برج العرب، موزه تمدن اسلامی، پارک آبی آتلانتیس، باغ معجزه و .. اشاره نمود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید