دروازه تاریخی هادریان یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی در شهر آنتالیا ترکیه است که در قرن دوم پس از میلاد در محله بارباروس ساخته شده  و امروزه از مکان های دیدنی آنتالیا به شمار می آید.
این بنای تاریخی که به افتخار سفر و بازدید هادریانوس امپراطور وقت روم از آن شهر ساخته شده است، به گرداگرد شهر قدیمی کشیده شده و از مرمر سفید با ستون های قرنتی تشکیل می شود.این دروازه که تاکنون به خوبی حفظ شده است نمونه ای کلاسیک از طاق نصرت های رومی است و هم چنین تنها دروازه ورودی باقی مانده به شهر باستانی است.
نام دیگر این جاذبه ی گردشگری اوچ کاپیلار ( سه دروازه ) است که به دلیل شکل ظاهری این دروازه که از سه قوس تشکیل شده است بر آن نهاده اند. سه قوس این دروازه به یک اندازه هستند که طول آن ۶.۱۸ متر و عرض آن ۴.۱۵ متر و هم چنین ارتفاعی حدود ۸ متر دارد. این دروازه از ۸ ستون با پایه هایی از جنس گرانیت است که در دو طرف آن چهار پایه ی نگه دارنده قرار گرفته است تا طاق نصرت را حفظ کنند.
هم چنین دو برج در دو طرف دروازه هادریان قرار دارند که برج سمت چپ از نظر تاریخی به دوران روم باستان تعلق دارد اما بخشی از برج سمت راست به نظر می رسد که در عصر امپراطوری بیزانس بازسازی شده باشد.این احتمال نیز وجود دارد که سازه اولیه این بنا در اصل دو طبقه بوده که تنها بخش زیرین آن باقی مانده است.از دیگر ویژگی های دروازه هادریان مجسمه های کوچک و زیبایی است که در اطراف آن قرار دارد و در زیر قوس دروازه نیز نمونه هایی از بهترین حکاکی ها به چشم می خورد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید