قلعه یدیکوله یا قلعه هفت برج یک قلعه ی تاریخی وصعب العبور در استانبول به شمار می رود.این بنا در یدیکوله در محله ی فاتح استانبول واقع شده است. قلعه در آواخر قرن چهارم میلادی ساخته شد و پس از آن بارها تخریب و بازسازی شد.

هفت برج بر فراز دیوارها قرار گرفته اند و به همین دلیل این قلعه را هفت برج نیز می نامند.از این هفت برج، چهار برج توسط بیزانسی ها و سه برج دیگر به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده است.

طول کلی دیوار های قلعه یدیکوله ۲۲ کیلومتر می باشد.
از قلعه یدیکوله هیچگاه به عنوان یک قلعه نظامی استفاده نشد و در طول حکومت سلطان مراد سوم از آن به عنوان وزارت خزانه داری استفاده می شد.این مکان همچنین زندان اسیران داخلی و خارجی بوده است.پس از آن که کاربرد قلعه به عنوان زندان متوقف گشت، از قلعه یدیکوله برای نگهداری از شیرهای کاخ توپکاپی و بعدها برای تولید باروت استفاده می شد.

یک مسجد و یک آبنما در حیاط داخلی این قلعه ساخته شده بود.همچنین اقامتگاه های پادگان در این حیاط قرار داشتند که در قرن ۱۹ همه ی این اقامتگاه ها تخریب شدند.

طاق بزرگ این قلعه به دروازه طلایی مشهور است چراکه درهای این دروازه طلاکاری شده بود.

امروزه قلعه یدیکوله به موزه تبدیل شده و در ماه های تابستان کنسرت های فضای باز در حیاط داخلی آن اجرا می شود.به تازگی یک تئاتر فضای باز در قلعه ایجاد شده که فستیوال های فرهنگی در آن برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید