متروی مسکو یکی از پیچیده ترین و زیباترین متروهای جهان می باشد که دارای ساختار ریلی بسیار جذاب و هوشمندانه ای است.
ایستگاه های متروی مسکو به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری  این شهر شناخته می شوند.
این ایستگاه ها بیش از آنکه شبیه ایستگاه های حمل و نقل عمومی باشند، به کلیسا، سالن رقص و گالری های هنری شباهت دارند. معماری ایستگاه های این مترو شامل ترکیبی از تاریخ گذشته و معماری مدرن می باشد.
این مترو با موزاییک کاری های پیچیده و ظریف، چلچراغ های پر طرق و برق و ستون های مرمرین تزئین شده اند که همگی احساسی از عظمت و شکوه را در بینندگان ایجاد می کنند. ۴۴ ایستگاه از ۲۰۰ ایستگاه این مترو جزو میراث فرهنگی ثبت شده است.
در نقشه ی ایستگاه های متروی مسکو حلقه ای وجود دارد که شمار زیادی از ایستگاه ها را به یکدیگر متصل می کند و باعث بهبود بخشیدن سرعت جابجایی می گردد.
زمانی که متروی مسکو راه اندازی شد فقط ۱۱ ایستگاه داشت و ۲۸۵ هزار نفر را به مقصد می رساند اما امروزه این سیستم زیرزمینی شامل ۲۰۶ ایستگاه است و روزانه ۹ میلیون نفر از آن استفاده می کنند.
ایستگاه کومسومولسکایا یا سکوی خط قرمز یکی از اولین ایستگاه هایی است که در مترو ساخته شده است و یکی از شلوغ ترین قسمت های مسکو محسوب می شود. این ایستگاه ستایشی در وصف امپراطوری استالینیسم می باشد. ایستگاه سکوی خط قرمز ستون هایی با روکش مرمر خاکستری-آبی، کف پوش گرانیتی خاکستری و سقفی با سبک باروک و نقاشی های موزاییک دارد. قاب های این ایستگاه نمادی از جنگ استقلال روسیه و آزادی این کشور در طول تاریخ است.
در متروی مسکو طی ۵ سال گذشته در تاریه ۵ام ماه می به افتخار سالگرد تاسیس مترو کنسرتی در مترو برگزار می شود. آکوستیک فوق العاده باعث شده تا مترو مکان بسیار مناسبی برای برگزاری کنسرت باشد.
همچنین در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که مترو به یک سیستم هوشمند مجهز می شود تا آمار خودکشی و تصادف را پایین بیاورد. این سیستم هوشمند سنسورهایی دارد که وقتی مردم مترو را برای پایان دادن به زندگی خود انتخاب می کنند، راننده را از عبور افراد روی ریل مطلع می سازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید