مسکو پایتخت و پرجمعیت ترین شهر روسیه است.
این شهر نزدیک به ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین شهر در قاره اروپا می باشد.
شهر زیبای مسکو به عنوان یکی از مهم ترین بخش های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و تاریخی اروپا به حساب می آید.
این شهر در مرکز روسیه و در شرق اروپا واقع شده است. موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این شهر، آن را از گزندهای ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله های سهمگین و هریک از مضرات تخریبات دریا و اقیانوس ها محافطت می کند.
نام این شهر از رود مسکوا به معنای شهر کنار رود گرفته شده است که این رود، رودی در غرب کشور روسیه است که از مرکز شهر مسکو عبور می کند.
مسکو موفق به کسب رتبه ی چهاردهم جهان از نظر فضای مترو، رتبه ی شانزدهم از نظر وسعت مناطق مسکونی و رتبه ی یازدهم از نظر تعداد جمعیت در شهر شده است.
تاریخ بنای این شهر به سال ۱۱۴۷ میلادی می رسد.
مساحت مسکو در قرن ۱۴ بسیار کم بود و فقط شامل کرملین و منطقه ی کیتای گورود امروزی بود. اولین کلیساهای سنگی در محوطه ی کرملین ساخته شدند.
مسکو در طی قرن ها سمبل روسیه بود و توانست قلب روسیه شود. در قرن ۱۵  برای اولین بار پایتخت روسیه شد و این شهر با سرعت زیادی توسعه پیدا کرد.
مسکو شهری زیبا است که دارای ساختمان های تاریخی جذاب با معماری های بی نظیر می باشد.
بیش از ۴۰ درصد شهر مسکو با پوشش گیاهی پر شده است و به همین دلیل این شهر به عنوان یکی از سرسبزترین پایتخت ها و شهر های بزرگ اروپا به شمار می رود.
مسکو دارای آب و هوایی مرطوب قاره ای با تابستان هایی معتدل و زمستان هایی سرد و طولانی است.
میانگین دمای هوا در زمستان منفی ۵ تا منفی ۲۵ اندازه گیری شده است و در روز های تابستان دمای هوا در رنج ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد قرار دارد.
میانگین دمای هوای مسکو در فصل زمستان منفی ۱۰ درجه اعلام شده اما در یک بازه ی زمانی کوتاه مثلا یک یا دو هفته دمای هوا تا منفی ۳۰ درجه نیز سقوط می کند.
این شهر  از نظر دارا بودن موسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه ی خوبی در سطح جهان برخوردار است به طوری که بیشترین امکانات ورزشی را به خود  اختصاص داده است.
از جاذبه های دیدنی مسکو می توان به میدان سرخ، کلیسای جامع سنت باسیل، مترو مسکو، کاخ کرملین مسکو، کلیسای مسیح منجی مسکو، موزه فضا نوردی مسکو و… اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید