آرامگاه لنین که در میدان سرخ مسکو واقع شده، آرامگاه اولین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، ولادیمیر لنین، است. این آرامگاه یکی از جاذبه های شهر مسکو به شمار می رود که جسد مومیایی شده لنین در آن قرار دارد.

آرامگاه لنین تنها چند قدم با کاخ کرملین فاصله دارد و هر سال حدود ۲.۵ میلیون نفر از آن بازدید می کنند و به یکی از جنجال برانگیز ترین و محبوب ترین دیدنی های مسکو تبدیل شده است.

ولادیمیر لنین در مقبره ای هرمی شکل از جنس گرانیت قرمز مومیایی و در زمان فریز شده است. فضای این مقبره تقریبا تاریک است و فقط جنازه توسط نوری روشن شده است.

جنازه ی لنین تا سال ۱۹۹۱ در فضایی باز قابل مشاهده بود اما در آن سال فردی بر روی جنازه اسید پاشید که پس از دو سال مرمت جنازه را در محفظه ای شیشه ای قرار دادند.

لنین در وصیت نامه خود خواسته بود تا او را خاک کنند اما مردم روسیه موافق دفن جسد نبودند. به همین دلیل جسد او را مومیایی کرده و درون تابوتی که توسط الکسی شویوسیف طراحی شده بود، قرار دادند. به درخواست مردم در سال ۱۹۲۹ مقبره ای برای نگهداری جسد او ساخته شد اما در زمان هجوم نازی ها به مسکو این مقبره به همراه تیم نگهداری از جسد به شهر تیومن در سیبری منتقل شد. سرانجام طی عملیاتی در سال ۱۹۴۵ این جسد به مسکو بازگردانده شد.

آرامگاه لنین هر روز از ساعت ده صبح تا یک بعدازظهر به روی عموم باز است و صف های طولانی برای بازدید از جسد لنین تشکیل می شود. بازدید از این محل رایگان است و هنگام ورود به مقبره بازدیدکنندگان باید ادای احترام کنند. عکاسی و فیلم برداری در این مکان ممنوع می باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید