محله بستکیه

محله بستکیه

محله بستیکه که یکی از مناطق مهم گردشگری و تاریخی امارات می باشد در مجاورت موزه دبی، در منطقه بٌر دبی و در خیابان فهیدی قرار دارد. این مکان در حال حاضر در حال بازسازی توسط شهرداری می باشد تا از آن به عنوان یک دهکده توریستی برای گردشگران استفاده شود.
محدوده بستکیه از شمال(خور دبی)، از جنوب(فلکه بستکیه)، از مغرب(بازار و قلغه فهیدی) و از مشرق به (مقبره و خور) محدود می گردد.
محله بستیکه در سال ۱۸۹۰ میلادی توسط بستکی های مهاجر تاسیس شده است. وسعت این محله در حدود ۳۸۰۰۰ هزار متر مربع می باشد و دارای تعداد ۵۲ خانه مسکونی قدیمی است.
نام گذاری این محله از آن جاست که ثروتمندانی از دوران بسیار قدیم از شهر “بستک” به اینجا مهاجرت کرده بودند و بنیانگذار این محله شده اند. شهر بستک امروزه یکی از شهر های آباد استان هرمزگان در جنوب ایران است.
مصالح ساختمان های آن از سنگ های مرجانی که از دریا بیرون می آوردند و گچ و آهک بوده است، هم چنین در قسمت هایی از این بنا گاهی از ساروج استفاده شده است. در و پنجره آن ها از چوب های قیمتی “ساج” و “تیک” و دیگر چوب های گران قیمتی که از هند و مومباسا وارد می شدند ساخته شده بودند. پنجره های این ساختمان ها معمولا از کف اتاق پایه گذاری شده است. برای تهویه خانه ها در بالای آن برج های هوایی ساخته بودند که آن ها را “البراجیل” می نامند.
در بیرون، خانه هایی با معماری قدیمی و کوچه های باریک که نشان از نوع زندگی مردم در دبی قدیم داشته اند را نشان می دهد. نمای عمومی این ساختمان ها دارای شکل عادی و به هم چسبیده که معمولا گچ کاری سفید رنگی دارند، می باشند. هم چنین تزئینات و دکورهای دیواری این خانه ها نیز از شیشه های رنگارنگ ساخته شده است.
این منطقه دیدنی که با الهام از شهر های سنتی عربی و ایرانی طراحی شده است دارای چند هتل مجلل، رستوران، سالن کنفرانسی و آمفی تئاتر می باشد.
آدرس: ۶۹ Al Faheide – Dubai – United Arab Emirates

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید