موزه پرا استانبول یک موزه هنری می باشد که به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول شناخته شده است.در شهر استانبول علاوه بر موزه هایی با شهرت جهانی مانند ایا صوفیه، موزه باستان شناسی و … موزه های هنری متعددی وجود دارد که موزه پرا استانبول یکی از آنهاست.

این موزه در محله ی تپباشی منطقه بی اغلو واقع در خیابان مشروطیت، مجاور خیابان استقلال و در نزدیکی میدان تکسیم قرار گرفته است.

موزه پرا در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط بنیاد سونا و اینان کوچ(خانواده کوچ از فعالان در تجارت و کارآفرینی در ترکیه می باشند که در حال حاضربه عنوان ثروتمندترین خانواده ترک شناخته می شوند) تاسیس شده است.

موزه پرا استانبول در هتل تاریخی بریستول واقع شده است. این هتل بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ توسط معمار سینان بازسازی شد و با حفظ نمای ظاهری، نمای داخلی هتل را به صورت مدرن تغییر داد تا بتوانند موزه را در این هتل دایر کنند.

موزه پرا استانبول دارای تعدادی نمایشگاه دائمی و تعدادی نمایشگاه های موقت از آثار بین المللی می باشد.

نمایشگاه دائمی موزه سه بخش اصلی دارد:

نمایشگاه آثار شرق شناسی که در این بخش از موزه پرا استانبول آثار هنرمندان اروپایی و هنرمندان عثمان ترک دیده می شود.نمایشگاه ابزارآلات وزن و اندازه گیری آسیایی دومین نمایشگاه دائمی موزه پرا می  باشد که بیش از ده هزار قطعه از ابزار و وسایل وزن و اندازه گیری که در دوران قبل از تاریخ از آتها استفاده می شده، به نمایش درآمده است.سومین بخش از نمایشگاه های دائمی، نمایشگاه کاشی و سرامیک می باشد که شامل بیش از ۸۰۰ قطعه که از دوره های مختلف انتخاب شده اند می باشد.

نمایشگاه موقت موزه پرا استانبول هر سال با مؤسسات ملی و بین المللی هنر و آموزش و پرورش همکاری دارد و از هنرمندان جوان و تازه کاری که قصد برگزاری نمایشگاه دارند، پشتیبانی می کنند.

در موزه پرا استانبول گاهی اوقات نمایشگاه نقاشی نیز برگزار می گردد که بسیار دیدنی و جذاب است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید