تفلیس پایتخت تاریخی و باشکوه گرجستان است که در دو طرف رود کر وسعت یافته و از سه طرف با کوه هایی احاطه شده است.
قدمت این شهر به قرن پنجم میلادی باز می گردد که توسط واختانگ یکم (ایبریا) پادشاه گرجستان باستان بنیان گذاری شده و به سبب چشمه های آب گرم آن “تبریز” نام گرفت اما سپس تغییر یافته و امروزه با نام تفلیس معروف می باشد.
این شهر که در جنوب شرق آسیا و مرکز تجاری کشور گرجستان قرار دارد، از موقعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار می باشد و درآمد آن از صنعت،کشاورزی و گردشگری است.
ارتفاع این شهر بین ۳۸۰ تا ۷۷۰ متر بالاتر از دریا است.
این شهر یکی از بزرگ ترین شهرهای ناحیه قفقاز است که حدود ۱.۵ میلیون نفر جمعیت دارد.بیش از ۹۵% شهروندان این شهر مسیحی و حدود ۲% مسیحی و یهودی می باشند.همچنین اقوام دیگری مانند روس ها، ارمنی ها، آذربایجانی ها، یونانی ها، آلمانی ها نیز ساکن این شهر هستند.
زبان رسمی مردم تفلیس گرجی، و پول رایج در این شهر لاری گرجی می باشد.
آب و هوای تفلیس نیمه گرمسیری مرطوب بوده،میانگین دمای سالیانه در این شهر ۱۳.۳ درجه سلسیوس می باشد که دارای زمستان های نسبتا سرد و تابستان های گرم می باشد.بهار و پاییز زمان مناسبی برای سفر به تفلیس محسوب می شود،در این فصول هوا معتدل بوده و بارندگی دلپذیری به همراه دارد.
فرهنگ غذایی گرجستان سبکی از طبخ غذا ها می باشد که از گرجی های پیشین و باستانی، مردم قفقاز، اروپایی ها و خاور میانه تاثیر پذیرفته است.غذا های گرجی ترکیبی از تمدن هایی است که به هنگام تجارت به این شهر رفته و آمد می کردند.
تفلیس سالانه میزبان همایش ها و نشست های گوناگونی بوده که بسبب شده این شهر در شرق اروپا مطرح و اسم آن را زبانزد دنیا کرده است.
از برخی جاذبه های گردشگری مهم شهر تفلیس می توان کلیسای جامع تثلیت، پل صلح تفلیس، موزه ملی گرجستان، میدان آزادی تفلیس، حمام های قدیمی تفلیس، مجسمه کارتلیس ددا، شهربازی متاتسمیندا، دریاچه لیسی، بام تفلیس، پارک آبی جینو پاردایس و سد ژینوالی را نام برد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید