موزه دبی یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی می باشد.
این موزه در قلعه الفهیدی قرار دارد که با نام متحف دبی نیز شناخته می شود. این قلعه که قدیمی ترین ساختمان دبی است، اشیای بسیار گران قیمتی در آن نگهداری می شود که قدمت برخی از آن ها به ۳ هزار سال پیش باز می گردد. این قلعه در سال ۱۷۸۷ برای دفاع از شهر و هم چنین محل اقامت خانواده حاکم، مقر دولت، پادگان برای نگهداری مهمات و زندانی مجرمین استفاده می شده است.
در سال ۱۹۷۱ این مکان ترمیم و موزه دبی افتتاح شد. در سال ۱۹۹۵ میلادی بخش های دیگری به آن اضافه شد، گسترش یافت و به صورت امروزی در آمد. دیوار این قلعه از بلوک های مرجانی سنتی ساخته شده و با آهک نگه داشته شده اند، سقف آن از نخل، گل و لای و گچ ساخته شده است.
قلعه فهیدی به شکل مربعی است که برج های آن در سه گوشه ساختمان قرار گرفته اند. ورودی قلعه دو در آهنی بزرگ دارد و دروازه اصلی آن با دو توپ بزرگ به چشم می خورد. حیاط این قلعه دارای چند قایق سنتی و خانه ای با برگ درخت نخل با برج بادی امارات است؛ سالن سمت راست آن دارای سلاح ها و سالن سمت چپ ویترین آلات موسیقی اماراتی است. زیر طبقه همکف سالن های نمایش با نمایشگاه ها و شهر فرنگ های سرپوشیده وجود دارند که جنبه های مختلف سبک زندگی سنتی اماراتی و هم چنین آثار کشف شده از جمله گور های قدیمی ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ ساله در منطقه باستان شناسی القصیص را نشان می دهند.
هم چنین در ورودی موزه مجموعه ای از نقشه های قدیمی خلیج فارس و امارات را همراه با عکس های هوایی از توسعه شهری دبی به نمایش گذاشته شده است. نگار خانه تصاویری از خور دبی، خانه های عربی قدیمی، مساجد، بازارها، باغ های خرما، زندگی ساحل نشینان و بیابان نشینی را در معرض دید عموم قرار داده است.
از جمله دیگر بخش های موزه دبی می توان به قسمت های مدرسه اسلامی، بادیه نشینی و معاش ماهیگیران را نام برد.
آدرس: امارات متحده عربی، دبی، خیابال الفهیدی، قلعه الفهیدی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید